Cyklotúra s nádychom dobrodružstva i histórie

Bikemap Dolný Kubín - Zuberec - Bešeňová

Atraktívna cykloturistická trasa je niečo, čo poteší nejedného fanúšika cykloturistiky. Prejsť sa úsekmi, kde sa človek môže kochať prírodou, navštíviť historické pamiatky, ale aj otestovať svoje sily a výdrž je priam ideálne. Mapa Slovenska nám v tomto smere ponúka naozaj požehnane príležitostí. Tento raz sme vybrali cyklotrasu v okolí Dolného Kubína. Aby sme vás na začiatok neodradili, trasa je dlhá približne 99 kilometrov a prevýšenie je niečo cez 1070 m.n.m.

cyklo-tura

Cyklistické dobrodružstvo sa začína na Dolnej Orave v južnej časti Oravskej vrchoviny v okresnom meste s takmer 19 000 obyvateľmi Dolnom Kubíne. Už pri nasadaní na bicykel si všimnete, že mesto je obkolesené prírodou. Zo západu vidno končiare Oravskej Magury a Malej Fatry a na juhovýchod sa týčia zalesnené Chočské vrchy.

Ešte skôr ako však vyrazíme a kopneme do pedálov, Dolný Kubín, mimochodom rodisko prozaika a národného buditeľa či autora textu slovenskej hymny „Nad Tatrou sa blýska“,  Janka Matušku, ponúka množstvo monumentov, ktoré sa oplatí navštíviť. Výlet si môžete spraviť ku Kostolu sv. Kataríny Alexandrijskej zo 14. storočia. Celé Hviezdoslavovo námestie je ukážkou barokových a renesančných domov a určite neprehliadnete ani Pamätník oslobodenia priamo na námestí. Zaujme takisto i radnica mesta a dom, kde žil, pracoval a napokon i zomrel slovenský spisovateľ Pavol Országh Hviezdoslav. Dnes sa tam nachádza Penzión u Hviezdoslava. Nuž, v Dolnom Kubíne je čo „okukovať.“ Za spomenutie stojí určite aj múzeum P.O. Hviezdoslava alebo Čaplovičova Bibliotéka. Zaberme ale do pedálov a poďme ďalej za dobrodružstvom.

cyklo-tura

Z Dolného Kubína vyrážame ešte viac na sever. Po približne 10 km dorazíme do známej dedinky Oravský Podzámok. Dedinka má okolo 1 300 obyvateľov a nachádza sa na pravom brehu rieky Oravy. Samozrejme, nesmieme zabudnúť spomenúť jeden z najkrajších hradov strednej Európy. Oravský hrad sa začal budovať v 13. Storočí a delí sa na Horný, Stredný a Dolný hrad. Hoci hrad v roku 1800 úplne vyhorel, v roku 1868 bolo do hradu umiestnené múzeum. Dnešnú podobu hrad získal vďaka Františkovi Turzovi, ktorý uskutočnil rozsiahlu prestavbu v 16. storočí. Ide o veľmi známu turistickú atrakciu, ktorá je ročne navštevovaná desiatkami tisícov turistov aj zo zahraničia. Hrad je veľmi dobre situovaný a dostupný.

Bicyklujeme ďalej a po viac ako 27 km sa dostávame do Habovky. Dedina západne od Oravského Podzámku je situovaná v tzv. Zubereckej brázde Západných Tatier. Obec je na turistiku priam ideálnym miestom a na svoje si tam prídu určite i cyklisti. Obec ponúka široké možnosti ubytovania aj preto, že v zimnej sezóne ide o centrum pre lyžiarov. Neďaleko sa totiž nachádza množstvo lyžiarskych komplexov a stredísk. Spomenúť môžeme najznámejšiu Spálenú dolinu, Milotín či Janovku. Okrem toho cez Habovku, Zuberec a Zverovku vedie jedna z najlepších lyžiarskych bežeckých trás. Z historických pamiatok určite musíme spomenúť nádherný Kostol Sedembolestnej Panny Márie. Oddych si môžete dopriať pri Studenom potoku, ktorý obcou preteká.

cyklo-tura

Po krátkej námahe a vzdialenosti asi 2 km „zakotvíme“ v dedinke Zuberec. Tá sa nachádza v Studenej doline obklopená Skorušinskými vrchmi. Očakávajte preto mierne stúpanie. Obec má približne 1 800 obyvateľov. To, čo nesmiete opomenúť, je Múzeum oravskej dediny Zuberec – Brestová. Miesto, kde sa zastavil čas a pocítite nádych dobrodružstva i živej histórie. Nádherné prírodné scenérie, pokoj a 20 ha pôdy, kde sa nachádza 58 objektov vrátane historických domov a gotického kostolíka sv. Alžbety Uhorskej z 15. storočia, kde sa nachádza aj funkčný a prenosný barokový organ. Fascinujúci je mlyn na vodný pohon, olejáreň, hrnčiarska dielňa, kde môžete vidieť typickú remeselnícku výrobu. Skanzen bol verejnosti sprístupnený roku 1975. Zuberec je v tomto smere azda najsilnejším zážitkom.

Cyklotúra pokračuje a opäť vyrážame. Teraz pôjdeme mierne z kopca a ďalšou destináciou, do ktorej sa dostavíme po prekonaní 37 km, je Liptovská Mara. Známa to destinácia pre kúpačov, kde sa môžete osviežiť vo vodách vodného diela alebo ubytovať niekde v okolí, pretože turistický ruch, zvlášť v lete, je tu mimoriadne živý. O Liptovskej Mare toho veľa hovoriť netreba. Snáď len zaujímavosť, že vodné dielo pohltilo pri vybudovaní 13 obcí. Pokrýva územie 27 km2 a je to najväčšia vodná nádrž na Slovensku. Účelom je samozrejme protipovodňová ochrana a tou dôležitou pre nás je rekreačná funkcia. Kúpanie, člnkovanie, vodné lyže a mnoho iného. Navštíviť môžete aj najväčší Aquapark Tatralandia na Slovensku.

V podstate pozdĺž brehu a asi o 14 km sa dostaneme do dediny Bešeňová. Tá leží pri vodnej nádrži Bešeňová a má iba okolo 670 obyvateľov. Dedinka je známa predovšetkým vďaka termálnemu a vodnému parku, ktorý patrí medzi veľmi navštevované a obľúbené destinácie. Ak vám teda voda na Liptovskej Mare nestačila, Bešeňová je ďalšia príležitosť, kde stráviť príjemný čas. Avšak, málokto vie, že sa tu nachádza pamiatka s názvom Bešeňovské travertíny. Ide o chránenú prírodnú pamiatku, ktorá je tvorená travertínovými skalami a výraznými terasovými výstupmi.

cyklo-tura

Postupne sa smerom od Bešeňovej začíname točiť späť na sever a vyrážame do dediny Lúčky, v údolí rieky Teplianka. Smerom na sever sa týčia Chočské vrchy. Samozrejme, termálny prameň, ktorý sa tu nachádza, je hlavnou príčinou, preto sú Lúčky tak navštevované. Kúpele Lúčky tu vznikli už v roku 1761. Prameň má priaznivé účinky pri liečbe dýchacích ciest, nervových chorôb, pohybového ústrojenstva alebo onkologických chorôb. V rámci návštevy dediny Lúčky nevynechajte unikátny 12 metrový Lúčanský vodopád, ktorý padá cez travertínové terasy priamo do malého jazierka. Cez obec prechádza aj cykloturistická trasa Vrchárska cyklomagistrála. Celkovo bicyklovanie v okolí dediny Lúčky je späté s prírodou, kedy prechádzate nádhernými lesíkmi s veľmi dobre vybudovanou infraštruktúrou pre cyklistov. Nechýbajú ani asfaltové cestičky, ktoré vám umožnia vybrať aj cestný bicykel.

Následne po 9 km prechádzate dedinkou Osádka, ktorá má iba 160 obyvateľov. Počuť budete iba šum drobného Leštianskeho potôčika. Po zvuku potôčika sa dostávame do dedinky Leštiny, kde si všimnete drevený Evanjelický artikulárny kostol z rokov 1722 – 1725. Následne už trasa smeruje do rodiska spisovateľa P.O. Hviezdoslava Vyšného Kubína, kde sa dostanete po 3 km. Vidieť sa oplatí malý Kubínyiovský kaštieľ z polovice 17. storočia. Na záver sa vraciame späť do Dolného Kubína, kde cesta započala.

Po prejdení 99 km možno naozaj skonštatovať že zákutia Oravy a Liptova sú pre cyklistov a všeobecne pre turistov veľmi dobrou voľbou. Nielenže uvidíte kus prírody, ale uvidíte množstvo historických pamiatok, vrátite sa v čase a rovnako tak sa osviežite vo vodách Liptovskej Mary či Bešeňovej. Tu sa naša cesta končí a my dúfame, že sme vás aspoň čiastočne inšpirovali. Nezostáva nám nič iné ako popriať vám množstvo bezpečných kilometrov.

Aj JA chcem ísť
na cyklotúru

Zúčastni sa cyklotúry, ktorá je vytvorená priamo podľa tvojich požiadaviek so sprievodným vozidlom.

Kontaktuj nás
Nápíš e-mail+421903 128 966

Čo ponúkam

Samozrejme, výlety do okolia Vašej dediny či Vášho mesta majú svoje čaro. Avšak, časom už takéto cyklotúry začnú byť trochu stereotypné. A aby sa to nestalo, od toho som tu ja. Aby vaše cyklistické cesty boli popretkávané zážitkami a pôžitkom z jazdy.

Prioritou tejto stránky je informovať fanúšikov cyklistiky o organizovaných cyklotúrach, ktorých môžu byť súčasťou a vyskúšať si ich. Najčastejšie je to jednodňový výlet v sobotu, nedeľu ale aj víkendová cyklotúra s ubytovaním.

Ste skupina aktívnych či rekreačných cyklistov, ktorá plánuje dlhšiu trasu? Alebo sa chystáte na dovolenku a trápi vás otázka, ako prepraviť do cieľovej destinácie vaše bicykle?

Prepravím vás a vaše bicykle alebo len vaše bicykle do vami zvolenej destinácie na Slovensku i v zahraničí. Prevoz zabezpečujem minibusom Peugeot Boxer s kapacitou 8 miest na sedenie a 8 miest pre bicykle a aj viac.

+421903 128 966


Cyklotúry © 2018